Przemysłowe gięcie blach bez tajemnic
W wielu branżach przemysłu potrzebne są precyzyjnie wykonane metalowe komponenty spełniające określone normy. Jednym z procesów, które pozwalają nadać blachom określony kształt, jest gięcie. Wyjaśniamy, na czym polega gięcie blach, jakie maszyny się do niego wykorzystuje i w jakich branżach znajduje ono zastosowanie.
Na czym polega gięcie blach?
Gięcie blach polega na wywieraniu na nie siły mechanicznej w taki sposób, aby zmienić ich krzywiznę i nadać im określony kształt przy zachowaniu właściwości fizycznych i chemicznych materiału. Aby proces był skuteczny, konieczne jest użycie sił zewnętrznych o odpowiednim natężeniu i przyłożeniu, aby trwale zmienić kształt obrabianego elementu, a jednocześnie nie naruszyć jego spójności.
Proces gięcia blachy składa się z trzech etapów:
- Gięcie sprężyste ma miejsce w przypadku, gdy blacha wraca do swojej pierwotnej postaci po zwolnieniu wywieranego na nią nacisku. Dzieje się tak, ponieważ nie zostaje przekroczona jej granica sprężystości.
- Aby trwale zmienić kształt obrabianego materiału, konieczne jest gięcie plastyczne. Polega ono na przekroczeniu granicy sprężystości blachy, dzięki czemu nie wraca ona do wcześniejszego kształtu w momencie ustania nacisku.
- Na koniec wykonuje się dotłaczanie. To proces mający na celu utrwalenie uzyskanego odkształcenia materiału. Podczas dotłaczania blacha jest dociskana z dużą siłą w taki sposób, aby uzyskać określony kształt.
Rodzaje maszyn do gięcia blach
Gięcie blach można wykonywać za pomocą różnych maszyn. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od różnych czynników, takich jak przeznaczenie, wielkość i liczba wykonywanych elementów oraz oczekiwany stopień precyzji.
W warsztatach i mniejszych zakładach przemysłowych często spotykane są ręczne giętarki i walcarki. Są tanie i łatwe w obsłudze, jednak praca za ich pomocą charakteryzuje się niską wydajnością, dokładnością i powtarzalnością. Z tego względu ręczne giętarki i walcarki nie nadają się do obróbki seryjnej.
Do gięcia elementów na skalę przemysłową stosuje się prasy krawędziowe. To zaawansowane urządzenia wykorzystujące technologię CNC, czyli układ sterowania numerycznego wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie zaprogramować. Operator maszyny odpowiada za ustawienie odpowiednich parametrów oraz nadzorowanie procesu.
Obróbka blach za pomocą pras krawędziowych ma wiele zalet. Maszyny te zapewniają wysoką precyzję i powtarzalność, a jednocześnie dużą wydajność pracy. Można je wykorzystać do gięcia blach wykonanych z różnych materiałów i nadać im niemal dowolny kształt. Za pomocą pras krawędziowych możliwa jest produkcja dużej liczby identycznych elementów w krótkim czasie.
W naszej firmie gięcie blachy wykonujemy za pomocą pras krawędziowych niemieckiej firmy TRUMPF. To innowacyjne maszyny wyposażone w wiele przydatnych funkcji, takich jak system pomiaru kąta, które ułatwiają uzyskanie oczekiwanych efektów. Dzięki prasom krawędziowym TRUMPF jesteśmy w stanie giąć elementy o długości do 4100 mm z siłą nacisku do 2300 N. Maszyny te pozwalają na obróbkę w nawet 7 osiach.
Zastosowanie gięcia blach
Gięcie blach znajduje zastosowanie we wszystkich branżach przemysłu, w których występuje zapotrzebowanie na części metalowe o ściśle określonych parametrach. Tę metodę obróbki wykorzystuje się między innymi do produkcji elementów konstrukcyjnych dla branży budowlanej: arkuszy blach, profili czy rur. W procesie gięcia wykonuje się również komponenty do konstrukcji maszyn i urządzeń w przemyśle elektromaszynowym. Ponadto gięcie blachy znajduje zastosowanie w produkcji elementów dla przemysłu motoryzacyjnego, kolejowego, lotniczego, stoczniowego czy petrochemicznego.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu proces gięcia blach nie ma już przed Tobą żadnych tajemnic. Potrzebujesz precyzyjnie wykonanych metalowych części w swojej firmie? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Wykonamy dla Ciebie dowolną liczbę identycznych elementów zgodnie z przekazanym projektem.