Amstal Ikony Oferta 06

Toczenie jest najpopularniejszym rodzajem obróbki skrawaniem. Polega na umocowaniu przedmiotu w maszynie i wprawieniu go w ruch obrotowy, podczas gdy nóż tokarski wykonuje ruch liniowy, usuwając naddatek materiału. W procesie toczenia można uzyskać wszelkie kształty i powierzchnie o kształcie brył obrotowych.

Toczenie CNC (ang. Computerized Numerical Control) to proces całkowicie zautomatyzowany poprzez zastosowanie mikrokomputera zintegrowanego z częścią sterującą obrabiarki. W wyniku tego pozwala uzyskać w pełni powtarzalne wytwarzanie produktu docelowego. Dodatkowym atutem toczenia CNC jest możliwość formowania dowolnych gwintów: zarówno metrycznych, jak i calowych.

Usługę toczenia realizujemy na tokarkach CNC oraz centrach tokarskich firmy DMG o dużej sztywności i wysokiej dokładności. Nasze centra tokarskie są wyposażone w magazyno-podajniki pręta, dzięki czemu proces wytwarzania detali jest całkowicie zautomatyzowany. Znacząco ogranicza to czas produkcji i pozwala szybko realizować zlecenia wielkoseryjne.

Materiały, z których obrabiamy części:

  • stal (konstrukcyjna, kwasoodporna, nierdzewna, narzędziowa),
  • metale kolorowe (aluminium, brąz, mosiądz),
  • tworzywa sztuczne (poliamid PA6, POM itp.).

Toczenie CNC ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjną, manualną metodą obróbki. Jego największym atutem jest wysoka precyzja. Po zaprogramowaniu maszyna jest w stanie wytworzyć dowolną liczbę elementów o identycznych parametrach przy minimalnych stratach materiału. Ponadto podczas toczenia CNC operator nie ma bezpośredniego kontaktu z maszyną i obrabianym przedmiotem – odpowiada jedynie za ustawienie odpowiednich parametrów – co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Toczenie CNC to popularna metoda obróbki, bez której trudno wyobrazić sobie wiele gałęzi przemysłu. Nadaje się doskonale do produkcji części stosowanych w branży motoryzacyjnej, takich jak wały, zawory, przekładnie czy bloki cylindrów. Wykorzystywana jest również w przemyśle elektronicznym do wytwarzania złączy, obudów i innych elementów urządzeń. Ponadto toczenie CNC znajduje zastosowanie w przemyśle maszynowym, lotniczym, meblarskim, a nawet medycznym – przy produkcji implantów, protez czy narzędzi chirurgicznych.

Możliwości technologiczne

Toczenie CNC / Tokarki – centra tokarskieCentrum tokarskie GILDEMEISTER CTX 210Centrum tokarskie GILDEMEISTER CTX 420Tokarka numeryczna GILDEMEISTER NEF 520Tokarka numeryczna GILDEMEISTER NEF 320Tokarka FAMOT EUROPA
      
Sterowanienumeryczne FANUCnumeryczne SIEMENSnumeryczne HEIDENHEINnumeryczne HEIDENHEINkonwencjonalne
Obszar pracy:     
Uchwyt [mm] Ø165 Ø300 Ø250 Ø200Ø200
Średnica wrzeciona [mm]Ø40Ø60Ø65Ø45 Ø40
Maksymalna średnica toczenia nad suportem [mm] Ø120 Ø300 Ø275 Ø150Ø210
Maksymalna średnica toczenia nad łożem [mm] Ø400 Ø500 Ø500 Ø350 Ø340
Maksymalna długość toczenia [mm] 280 800 8006501000
Maksymalna średnica toczenia z automatycznym podawaniem [mm]3060
UE-logo