Aby jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom Naszych Klientów, rozszerzyliśmy zakres naszych działań o cięcie wodą (waterjet). Ta innowacyjna metoda obróbki materiałów polega na wykorzystaniu skumulowanej energii strumienia wody pod wysokim ciśnieniem (ok. 4000 barów), który z prędkością ponaddźwiękową wycina pasek materiału podlegającego cięciu. W przypadku przecinania twardszych materiałów stosuje się dodatkowo domieszkę materiałów ściernych zwanych garnetem. Przypominają one zwykły piasek, ale są twardsze i ostrzejsze.
Tniemy dowolne materiały
Waterjet to bardzo uniwersalna metoda obróbki. Przy pomocy strumienia wodnego można przecinać dowolne materiały o grubości do 200 mm, co nie byłoby możliwe z wykorzystaniem innych metod. Dzięki temu cięcie wodą znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Wśród materiałów podatnych na obróbkę wodą znajdują się:
- wszelkie stale stopowe, konstrukcyjne i narzędziowe (również w utwardzonym stanie),
- aluminium i jego stopy,
- miedź i mosiądz,
- stal chromowa (nierdzewne i kwasoodporne),
- tytan,
- molibden,
- materiały ceramiczne (płytki, gresy, porcelana),
- kamień naturalny (marmur, granit) i sztuczny (wszelkie konglomeraty),
- szkło lite i klejone folią lub żywicą,
- kompozyty żywiczne,
- tworzywa sztuczne,
- drewno i materiały drewnopodobne (sklejka, MDF, HDF).
Możliwość uzyskania dowolnych kształtów
Zastosowanie technologii projektowania CAD/CAM w połączeniu z CNC pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów i uzyskanie dowolnych kształtów w zakresie geometrii dwuwymiarowej. Krawędzie są gładkie i równe, dzięki czemu nie wymagają dalszej obróbki, takiej jak toczenie czy frezowanie CNC. Strumieniem wodnym można wycinać otwory o średnicy od 1 mm. Możliwe jest cięcie z dokładnością rzędu 0,1 mm.
Cięcie bez wytwarzania ciepła
W przeciwieństwie do technologii laserowej cięcie wodą nie powoduje wytwarzania ciepła. Dzięki temu nie dochodzi do ingerencji w wewnętrzną strukturę obrabianego materiału, a w konsekwencji jego odkształcania i utraty właściwości fizycznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku obróbki metali o niskiej temperaturze topnienia (np. aluminium) i materiałów hartowanych.
Tanio i ekologicznie
Metoda waterjet jest bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego niż inne metody obróbki, takie jak cięcie blach laserem czy plazmą, ponieważ przy jej zastosowaniu nie powstają żadne toksyczne odpady. Używane przez nas materiały ścierne są pochodzenia naturalnego i chemicznie obojętne. Dużą zaletą jest również niskie zużycie wody, oscylujące w granicach 2-4 l/min. Co więcej, metoda cięcia wodą jest tania i elastyczna, co jest szczególnie istotne przy produkcji prototypów lub małych serii wyrobów.
Możliwości technologiczne
Wycinarka wodna Waterjet Bystronic Byjet 3015
Dysponujemy wycinarką wodną WaterJet Bystronic ByJet 3015 pochodzącą od renomowanego szwajcarskiego producenta Bystronic. Charakteryzuje się ona następującymi parametrami:
- maksymalne wymiary wycinanego elementu (wielkość stołu) – 1500 x 3000 mm,
- maksymalna grubość cięcia – 200 mm,
- dwie głowice tnące,
- maksymalne ciśnienie – 3600 barów,
- oprogramowanie ByVision.