Spawanie zrobotyzowane to nowoczesna metoda łączenia materiałów z wykorzystaniem robotów spawalniczych. Polega na wykorzystaniu zrobotyzowanych klatek, które składają się z jednego lub więcej robotów, obszarów roboczych i osi zewnętrznych do ruchu liniowego lub obrotowego. Roboty zastępują człowieka w pracach spawalniczych – pracownik zajmuje się jedynie ustawieniem maszyny i kontrolą procesu.
Spawanie zrobotyzowane ma wiele zalet. Roboty są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i precyzyjnie wykonywać skomplikowane spoiny – i to szybciej niż w przypadku spawania ręcznego. Przekłada się to na wyższą wydajność, a w efekcie skrócenie czasu realizacji zamówienia. Metoda ta zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ operator jest oddzielony od stanowiska spawalniczego.
Precyzyjne spoiny najwyższej jakości
Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami spawalniczymi, które pozwalają na uzyskanie precyzyjnych spoin najwyższej jakości. Nasze cele spawalnicze z robotem gwarantują powtarzalność i możliwość wyprodukowania dowolnej liczby egzemplarzy o nawet najbardziej skomplikowanych kształtach. Do spawania blach i innych materiałów konstrukcyjnych stosujemy zarówno technologie laserowe, jak i konwencjonalne metody TIG, MIG i MAG.
Możliwości technologiczne
Dysponujemy stanowiskami spawalniczymi wyposażonymi w źródła spawalnicze firm KEMPPI oraz FRONIUS.
- KEMPPI PROMIG 530
- KEMPPI MASTERTIG 2300
- KEMPPI CEMPACT 323R
- KEMPPI CEMPACT 2530
- FRONIUS TPS 2700
- FRONIUS TPS 4000
Posiadamy trzy aplikacje spawalnicze firmy ABB
CELL ABB I
– Robot type IRB 2600 I
– Pozycjoner IRBP-R600
– Źródło FRONIUS TPS 4000
– Maksymalne obciążenie 600kg
– Długość stołu L-1600
– Średnica stołu D-1200
CELL ABB II
– Robot type IRB 6620 M 2004
– Pozycjoner IRBP-B750
– Źródło FRONIUS CMT
– Maksymalne obciążenie 250kg
– Wysokość detalu L-2000
– Średnica stołu D-1450
CELL ABB III
– 2 Roboty ABB IRB 2600 M 2004
– Pozycjoner IRBP-D600
– 2 x źródło FRONIUS CMT
– Maksymalne obciążenie 600kg
– Długość stołu L-2000
– Średnica stołu D-1200
Jakie materiały można spawać robotem?
Spawanie zrobotyzowane nadaje się do łączenia różnych materiałów – wszystko zależy od zastosowanej metody. Popularne jest spawanie MIG/MAG, czyli elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego (MIG) lub aktywnego (MAG). Stosowane jest najczęściej przy łączeniu elementów ze stali niskowęglowych, nierdzewnych, kwasoodpornych i stopowych. Nadaje się też do spawania aluminium i jego stopów.
Często wykorzystywane jest także spawanie TIG, czyli wolframową elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego. Sprawdza się w łączeniu stali nierdzewnej oraz innych metali wymagających neutralnego gazu ochronnego, na przykład aluminium, miedzi i tytanu. Robotyzacji można poddać także inne metody spawania, takie jak spawanie laserowe, plazmowe czy elektronowe.